The product selected (called Chap-Off) is a lip balm that will be sold in a lipstick like tube. The product will be sold to wholesalers in boxes of…

The product selected (called Chap-Off) is a lip balm that will be sold in a lipstick like tube.  The product will be sold to wholesalers in boxes of 24 tubes for $8 per box.  Because of excess capacity, no additional fixed manufacturing overhead costs will be incurred to produce the product.  However, a $90,000 charge for fixed manufacturing overhead will be absorbed by the product under the company’s absorption costing system.Using the estimated sales and production of 100,000 boxes of Chap-Off, the Accounting Department has developed the following cost per box:                        Direct material                         $3.60                        Direct labor                               2.00                        Manufacturing overhead           1.40                        Total cost                                $7.00The costs above include costs for producing both the lip balm and the tube that contains it.  As an alternative to making the tube, Silven has approached a supplier to discuss the possibility of purchasing the tubes for Chap-Off.  The purchase price of the empty tubes from the supplier would be $1.35 per box of 24 tubes.  If Silven industries accepts the purchase proposal, direct labor and variable manufacturing overhead costs per box of Chap-Off would be reduced by 10% and direct material costs would be reduced by 25%. Should Silven Industries make or buy the tubes? Use calculations to prove answer

Haven’t Found The Relevant Content? Hire a Subject Expert to Help You With
The product selected (called Chap-Off) is a lip balm that will be sold in a lipstick like tube. The product will be sold to wholesalers in boxes of…
Hire Writer
myhomeworkgeeks (28431)
New York University
DO YOU HAVE A SIMILAR ASSIGNMENT?!

Click Here to Hire an Expert

Hire Verified Expert

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more
Have a homework question? Get help from verified tutors now!
error: Content is protected !!

Are You Looking For Assignment Help? We Can Certainly Assist You